Skip to main content

Pozycjonowanie strony internetowej

By 13 maja 2015poradnik

Czym jest pozycjonowanie i po co pozycjonujemy stronę internetową.

Pozycjonowanie – to wszelkie działania mające na celu umieszczenie danej strony internetowej na najwyższych miejscach w wyszukiwarkach internetowych takich jak Google, Bing, Yahoo, Altavista , NetSprint, Onet i inne.

Zanim zastanowisz się nad tym jaki jest cel pozycjonowania wyobraź sobie, że tworzysz nową stronę np. o kredytach. Poświęcasz jej wiele godzin pracy, albo zlecasz jej zrobienie odpłatnie. Chcesz przecież, żeby była ładna, ciekawa i zachęcała do czytania. Pewnie masz w tym jakiś interes. Wyobraź sobie, że masz już fajną stronę internetową na temat kredytów i chcesz, żeby była ona widoczna w wyszukiwarce np. w Google a teraz zastanów się ile osób ma takie fajne strony i chce z tobą konkurować sprawdź w wyszukiwarce jaką masz konkurencję.

Wpisz w Google słowo kredyt i sprawdź ile stron o tej tematyce widzi wyszukiwarka. Na bieżącą chwilę jest ich 130 mln. Chyba nie chcesz, żeby Twoja strona była ostatnia.

Dobrze wiesz, że szukając stron internetowych przeglądasz 10-30 pierwszych stron, reszta praktycznie się nie liczy.

Czy to oznacza, że tworzenie strony należy zacząć od jej pozycjonowania?

Dokładnie tak. Zanim zaczniemy tworzyć stronę internetową musimy zastanowić się nad nazwą domeny (adresem strony).

Nazwa domeny powinna:

  1. być krótka i łatwa do zapamiętania
  2. kojarzyć się z treścią, którą będzie zawierać
  3. zawierać litery, które w wersji zastępującej polskie znaki nie będzie tworzyło niewłaściwych skojarzeń (np. adres www.colaska.pl niekoniecznie kojarzy się ze słowami „co łaska”  – a strona dotyczy usług kościelnych)
  4. wyraźnie wyróżniać się od domen konkurencji (jeżeli konkurencyjna strona ma adres www.mojastrona.pl to nie powinniśmy tworzyć domeny www.mojastrona.com, www.mojastrona.info, www.mojastrona.org itp

Po zarejestrowaniu domeny przystępujemy do tworzenia strony i znów, przed wypełnieniem jej treścią musimy przemyśleć jej strukturę i uwzględnić nie tylko aspekt wizualny ale i pozycjonerski.

Pamiętaj, możesz stworzyć najpiękniejszą i najciekawsza stronę internetową, ale jeśli nikt jej nie znajdzie, jej wygląd i piękno nie będzie miało żadnego znaczenia.

Leave a Reply