Skip to main content
 

Experience

What real creative freedom feels like in a theme

Pixel Perfection

Salient was built with a high attention to details both in design & code

1
1

Struktura strony firmowej

By poradnikNo Comments

Wszyscy piszą o SEO, ale nie wszyscy z tego korzystają.

SEO (Search Engine Optimization) – to działania mające na celu ułatwienie wyszukiwarkom internetowym właściwe umiejscowienie danej strony w wynikach wyszukiwania.

Świadomie użyłem słowa „właściwe” a nie wysokie, ponieważ zadaniem wyszukiwarki jest podanie listy stron internetowych posortowanych od najlepiej pasujących do naszego zapytania do najmniej pasujących.

Na działania SEO składa się wiele elementów budowy strony od wyglądu linków aż po samą treść. Temat SEO związany jest blisko z tzw. WEB USABILITY (działania wpływające na poprawę ergonomii użytkowania stron internetowych) – o tym jednak napiszę innym razem.

W artykule Struktura serwisu firmowego pisałem m.in. o strukturze strony i porównywałem ją do struktury książki. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

W jaki sposób zadbać o prawidłową strukturę strony internetowej pod względem SEO

Prawidłowa struktura strony internetowej powinna być podobna do struktury książki. W jaki sposób to uzyskać? Stosując odpowiednie znaczniki HTML tzw. znaczniki nagłówków: H1, H2, H3, H4, H5, H6.

Zobacz poniższe schematy książki i strony internetowej i porównaj je.

 Przykładowa struktura książki Przykładowa struktura strony internetowej
Tytuł książkiRozdział 1Podrozdział 1.1

Treść podrozdziału 1.1

Podrozdział 1.2

Treść podrozdziału 1.2

Podrozdział 1.3

Treść podrozdziału 1.3

Rozdział 2

Podrozdział 2.1

Treść podrozdziału 2.1

Podrozdział 2.2

Treść podrozdziału 2.2

Podrozdział 2.3

Treść podrozdziału 2.3

<h1>Tytuł strony</h1><h2>Tytuł artykułu 1</h2><h3>Nagłówek 1.1</h3>

<p>Treść 1.1</p>

<h3>Nagłówek 1.2</h3>

<p>Treść 1.2</p>

<h3>Nagłówek 1.3</h3>

<p>Treść 1.3</p>

<h2>Tytuł artykułu 2</h2>

<h3>Nagłówek 2.1</h3>

<p>Treść 2.1</p>

<h3>Nagłówek 2.2</h3>

<p>Treść 2.2</p>

<h3>Nagłówek 2.3</h3>

<p>Treść 2.3</p>

Zauważ, że:

 1. Każda książka ma tytuł i każda strona powinna mieć znacznik nagłówka H1
 2. Tytuł książki jest jeden i znacznik H1 też tylko raz powinien znaleźć się na stronie. Najczęściej znacznik H1 stosuje się do nazwy całego serwisu w nagłówku strony.
 3. Tytuły rozdziałów i podrozdziałów w książce grupują informacje znajdujące się w niej, dzięki temu łatwiej odnaleźć interesujące nas zagadnienie. To samo dotyczy strony internetowej. Zarówno użytkownikowi jak i robotom wyszukiwarek łatwiej jest ocenić o czym jest dany fragment strony jeżeli zastosujemy odpowiednią hierarchię nagłówków i tekst nagłówków będzie określał zawartość poniższej treści.
 4. Każdy rodzaj znacznika nagłówka ma inne formatowanie CSS. To znaczy, że nagłówek H1 będzie inaczej wyglądał niż H2, a H2 będzie inaczej wyglądał niż H3 itp Z reguły znacznik H1 ma największą czcionkę i każde kolejne znaczniki nagłówków mają coraz mniejsze czcionki. Ma to znaczenie zarówno dla czytelności strony jaki ja dla pozycjonowania w wyszukiwarkach (ogólnie, im większa czcionka i bardziej wyróżniony tekst tym większe znaczenie na stronie). Jest to całkiem uzasadnione podejście. W książce nazwa rozdziału czy podrozdziału jednym zdaniem opisuje to, co będzie wewnątrz nich więc frazy zawarte w tytułach rozdziałów i podrozdziałów (nagłówków na stronie internetowej) mają większe znaczenie (również dla pozycjonowania) niż takie same frazy pisane w treści książki czy artykułu.
 5. Znaczniki nagłówków niższych poziomów znajdują się poniżej nagłówków wyższych poziomów. Na samej górze strony znajduje się znacznik H1 niżej tytuł artykułu H2 niżej kolejne znaczniki

Jak sprawdzić strukturę danej strony internetowej pod względem znaczników nagłówków.

Można np. zobaczyć jak wygląda źródło strony internetowej (prawy przycisk myszy na stronie internetowej i z menu wybrać „pokaż źródło” jak pojawi się kod HTML wcisnąć Ctrl-F wpisać np. <h1> lub inny tekst którego szukamy i wcisnąć OK). Metoda ta nie wymaga dodatkowego oprogramowania, ale jest trudna w analizie strony.

Jeżeli korzystasz z przeglądarki Firefox proponuję zainstalowanie dodatku Web Deweloper. Po jego instalacji:

 1. otwórz w przeglądarce analizowaną stronę
 2. kliknij prawym przyciskiem myszy na stronie
 3. z menu wybierz Web Developer => Zaznacz => Wyświetl nazwy zaznaczanego elementu
 4. jeszcze raz kliknij prawym przyciskiem myszy na stronie
 5. z menu wybierz Web Developer => Zaznacz => Zaznacz nagłówki

Jeżeli na analizowanej stronie stosowane są nagłówki zobaczysz je, wyróżnione i opisane.

W tworzonych przez nas stronach zwracamy szczególną uwagę na prawidłowość struktury strony.

Serwis www jak książka – Google jak recenzent

By poradnikNo Comments

Co wspólnego ma książka i serwis internetowy?

Każda książka, zanim zostanie wydana (opublikowana) jest oceniana przez recenzentów, którzy oceniają:

 1. jakość treści,
 2. strukturę książki,
 3. to, czy treść odpowiada tytułom rozdziałów i podrozdziałów.

Na tej podstawie podejmowane są decyzje o cenie i sposobie wydania książki i jej promocji. Żadne z wydawnictw nie będzie promowało gorszej książki bardziej niż książkę wysoko przez siebie ocenioną. Każde z wydawnictw tworzy listę swoich publikacji dostosowaną do potrzeb czytelników i promuje publikacje zgodnie z kolejnością od najlepiej dopasowanych do potrzeb czytelnika do tych najmniej dopasowanych.

Każdy z nas miał do czynienia z książkami i każdy wie, że książka (zwłaszcza dobra) ma określoną strukturę

 1. tytuł,
 2. rozdziały,
 3. podrozdziały,
 4. treść,
  • akapity,
  • wyróżnienia,
  • tekst właściwy.

Reasumując, roboty wyszukiwarek (np. Google) czytają codziennie setki tysięcy stron internetowych i wykonują dokładnie taką samą pracę jak recenzent w wydawnictwie. W jakim wydawnictwie? W swoim, czyli roboty Google pracują dla Google a roboty Bing dla Microsoftu itd. Każda strona jest oceniania pod względem:

 1. jakość treści,
 2. struktury strony/serwisu,
 3. tego, czy treść odpowiada tytułom stron/nagłówków itp.

Dlatego przed przystąpieniem do budowy firmowego serwisu WWW analizujemy:

 1. możliwe frazy, których będą używać potencjalni klienci przy wyszukiwaniu Twojej internetowej strony firmowej.
 2. jak wyglądają strony, które znajdują się w pierwszej 20-30 wyników (pomijając pierwsze linki reklamowe). Analizujemy tematykę opisywaną przez Twoją konkurencję i jaki jest układ tych stron, jakie są elementy w menu górnym i w menu bocznych i innych istotnych miajscach.
 3. jakie miejsca zajmują strony internetowe Twojej konkurencji i analizujemy z Tobą przyczyny takich pozycji.

Pozycjonowanie strony internetowej

By poradnikNo Comments

Czym jest pozycjonowanie i po co pozycjonujemy stronę internetową.

Pozycjonowanie – to wszelkie działania mające na celu umieszczenie danej strony internetowej na najwyższych miejscach w wyszukiwarkach internetowych takich jak Google, Bing, Yahoo, Altavista , NetSprint, Onet i inne.

Zanim zastanowisz się nad tym jaki jest cel pozycjonowania wyobraź sobie, że tworzysz nową stronę np. o kredytach. Poświęcasz jej wiele godzin pracy, albo zlecasz jej zrobienie odpłatnie. Chcesz przecież, żeby była ładna, ciekawa i zachęcała do czytania. Pewnie masz w tym jakiś interes. Wyobraź sobie, że masz już fajną stronę internetową na temat kredytów i chcesz, żeby była ona widoczna w wyszukiwarce np. w Google a teraz zastanów się ile osób ma takie fajne strony i chce z tobą konkurować sprawdź w wyszukiwarce jaką masz konkurencję.

Wpisz w Google słowo kredyt i sprawdź ile stron o tej tematyce widzi wyszukiwarka. Na bieżącą chwilę jest ich 130 mln. Chyba nie chcesz, żeby Twoja strona była ostatnia.

Dobrze wiesz, że szukając stron internetowych przeglądasz 10-30 pierwszych stron, reszta praktycznie się nie liczy.

Czy to oznacza, że tworzenie strony należy zacząć od jej pozycjonowania?

Dokładnie tak. Zanim zaczniemy tworzyć stronę internetową musimy zastanowić się nad nazwą domeny (adresem strony).

Nazwa domeny powinna:

 1. być krótka i łatwa do zapamiętania
 2. kojarzyć się z treścią, którą będzie zawierać
 3. zawierać litery, które w wersji zastępującej polskie znaki nie będzie tworzyło niewłaściwych skojarzeń (np. adres www.colaska.pl niekoniecznie kojarzy się ze słowami „co łaska”  – a strona dotyczy usług kościelnych)
 4. wyraźnie wyróżniać się od domen konkurencji (jeżeli konkurencyjna strona ma adres www.mojastrona.pl to nie powinniśmy tworzyć domeny www.mojastrona.com, www.mojastrona.info, www.mojastrona.org itp

Po zarejestrowaniu domeny przystępujemy do tworzenia strony i znów, przed wypełnieniem jej treścią musimy przemyśleć jej strukturę i uwzględnić nie tylko aspekt wizualny ale i pozycjonerski.

Pamiętaj, możesz stworzyć najpiękniejszą i najciekawsza stronę internetową, ale jeśli nikt jej nie znajdzie, jej wygląd i piękno nie będzie miało żadnego znaczenia.

Adres email wizytówką firmy i jej właściciela

By poradnikNo Comments

Popularność adresów email to historia kilkunastu ostatnich lat. Każdy z nas ma przynajmniej jedną skrzynkę mailową. Wiele osób zaczęło korzystać z elektronicznej poczty w wieku kilkunastu lat. Kto w młodym wieku myśli o poważnym adresie email. Młodzi zakładają często adresy w stylu kicia@… czy lola128@… itp.

Niestety czas idzie do przodu, ludzie młodzi stają się dorośli a śmieszne adresy mailowe się nie zmieniają. Ciężko jest zmienić adres, kiedy wszyscy znajomi go mają. Niektórzy nawet są tak zżyci ze swoim śmiesznym adresem, że nie zauważają, że starając się o jakieś poważne stanowisko wysyłają CV z adresem kicia@…

Jakie adresy email dla firm?

Nierzadko zdarza się, że ludzie zakładają działalność gospodarczą i również potrzebują mieć adres email. W końcu jest to najpopularniejsza forma komunikacji, również biznesowej. Kiedy nie mamy własnej strony firmowej, nie powinniśmy stosować adresów typu nazwa_firmy@wp.pl czy nazwa_firmy@o2.pl tylko wykorzystywać własny adres email z naszym imieniem i nazwiskiem. (Zakładam ze skoro nie mamy własnej strony firmowej to mamy jednoosobową działalność gospodarczą).

Kiedy mamy własną stronę internetową (koniecznie z własną domeną, tj. własnym adresem www np. www.nazwa_firmy.pl) niedopuszczalne jest, stosowanie adresów email z bezpłatnych serwerów mailowych typu nazwa_firmy@wp.pl czy nazwa_firmy@o2.pl bo wygląda to nieprofesjonalnie.

Sześć bardzo ważnych powodów, dla których powinniśmy mieć adres email z własną domeną

 1. Taki adres jak: biuro@nazwa_firmy.pl czy marketing@nazwa_firmy.pl czy poczta@nazwa_firmy.pl itp po prostu wygląda profesjonalnie
 2. Klient, który będzie znał nasz adres emial np. biuro@nazwa_firmy.pl domyśli się że nasza strona internetowa jest pod adresem www.nazwa_firmy.pl
 3. Klientowi, który zna adres naszej firmowej strony internetowej łatwiej będzie zapamiętać nasz adres email bo będzie musiał zapamiętać tylko przedrostek (końcówka jest taka jak adres strony www)
 4. Klient, który uzna, że jesteśmy profesjonalną firmą, to nawet jak nie zna adresu email, ale zna adres naszej strony internetowej może próbować wymyślić adres email i wyśle wiadomość np. na biuro@nazwa_firmy.pl. W brew pozorom nie trzeba się martwić, czy klient wymyślił prawidłowy przedrostek adresu email czy nie ponieważ naszą pocztę możemy tak skonfigurować, że jakikolwiek będzie przedrostek adresu a końcówka będzie @nazwa_firmy.pl to i tak wiadomość przyjdzie na naszą skrzynkę mailową.
 5. Adresy email we własnej domenie dają nam możliwość utworzenia różnych adresów np. związanych z różnymi działami naszej firmy (np. kadry@nazwa_firmy.pl)  czy mającymi spełniać różne funkcje (np oferty@nazwa_firmy.pl)
 6. Mail otrzymany z domeny firmowej jest niejako autoryzowany

Oferujemy w standardzie założenie profesjonalnej poczty firmowej.

Domena firmowa, czyli adres firmowej strony

By poradnikNo Comments

Pierwszą decyzję, jaką trzeba podjąć przed stworzeniem strony internetowej jest wybór nazwy domeny (adres strony internetowej).

Pomysł na nazwę domeny to jedno, a to, czy jest ona wolna (nikt wcześniej jej nie zarejestrował), to drugie.

Jak sprawdzić czy domena jest wolna?

Najlepiej sprawdzić ją w serwisie, w którym będziemy domenę rejestrować. Takich serwisów jest wiele. Do najpopularniejszych w Polsce należą nazwa.pl , home.pl czy domeny.pl

Nie są to jednak jedyne serwisy prowadzące rejestrację nowych domen.

Zdecydowana większość firm prowadzących hosting serwerów (miejsce gdzie fizycznie będzie zainstalowana strona internetowa) oferują usługę rejestracji domeny.

Zdarza się, że niestety wszystkie nasze pomysły na nazwę domeny nie są takie oryginalne jakby się zdawało i okazuje się, że już są zajęte. Wtedy z pomocą przychodzi serwis dropped.pl

Dropped.pl to serwis umożliwiających wyszukanie wolnych domen, które wygasły (poprzedni właściciel nie przedłużył ważności domeny, zrezygnował z niej). Dzięki dropped.pl możemy poszukać wolnych domen zawierających kluczowe dla nas słowo.

Pomożemy Tobie wybrać właściwy adres www dla Twojej strony firmowej.

Pamiętaj, nie ma konieczności korzystać z hostingu serwera w serwisie, w którym rejestrujesz domenę dlatego możesz zarejestrować domenę np. na dropped.pl i przekierować ją na inny serwer, aczkolwiek wygodnie jest mieć to w jednym miejscu, więc równie dobrze możesz wyszukać domenę na dropped.pl a zarejestrować ją w serwisie, w którym wykupisz serwer dla swojej strony.

Zarejestrujemy domenę dla Twojej firmy.

Opłacimy ją za pierwszy rok z góry.

Ready To Stand Out?


Buy Salient Now  Reach Out To Us