Skip to main content

Prowadzenie biznesu w czasach ogromnej konkurencji i rynku globalnego nie jest już takie łatwe. Prowadzenie rynku firmy bez rzetelnych analiz jest jak prowadzenie samochodu bez konsoli (licznika obrotów, obrotomierza, wskaźników poziomu oleju, paliwa itp.). Nie mając szybkich i rzetelnych informacji biznesowych nie sposób działać optymalnie.

Czy analityka biznesowa jest droga? Zdecydowanie nie. W dobie informatyzacji i prześcigania się firm tworzących oprogramowanie biznesowe wdrożenie analityki biznesowej nawet w małej firmie nie jest już problemem finansowych, którego nie da się rozwiązać, a korzyści wynikające z jego wdrożenia szybko rekompensują poniesione koszty. Mało tego, niektóre rozwiązania są wręcz bezpłatne, więc dlaczego by nie skorzystać?

Jakie korzyści przynosi wdrożenie BI (Business Intelligence) w firmie?

Korzyści jest wiele, ale przytoczę najważniejsze:

  1. Programy służące głównie do innych celów niż analiza danych najczęściej bardzo dobrze gromadzą dane (taki był ich główny cel), dlatego programy analityczne zawsze będą dawały lepsze możliwości analizy danych.
  2. Programy do analizy danych pozwalają na przygotowanie gotowych kokpitów menadżerskich (management dashboard), które w bardzo prosty sposób obrazują bieżący stan biznesowy firmy.
  3. Programy analityczne pozwalają na analizę danych pochodzących z wielu systemów w jednym miejscu – nie ma potrzeby wykonywania wielu analiz w każdym systemie osobno.
  4. Zmiana systemów gromadzących dane nie wymaga od użytkowników uczenia się nowego programu a jedynie zmiany źródła danych, pozwala to niemalże bezproblemowo przestawienie się z analizy danych pochodzących zarówno ze starego, jak i nowego systemu.
  5. Zatrudnienie osób w dziale analiz, które wcześniej korzystały z narzędzi BI (analityki biznesowej) nie wymaga nauczenia się wszystkich programów gromadzących dane w firmie.

Ile czasu potrzeba na wdrożenie analityki biznesowej w mojej formie i jakie to są koszty?

Na to pytanie można odpowiedzieć dopiero po wstępnej analizie potrzeb Twojej firmy. Podam jednak przykład, który może zachęcić Cię do kontaktu z nami w sprawie wdrożenia analityki biznesowej w Twojej firmie.

Jeżeli korzystasz z Excela (potrafisz stworzyć tabele z danymi i wykresy), to nauka podstawowych narzędzi umożliwiających analizę danych może zająć około 4 godzin.  Czy to dużo?

Skontaktuj się z nami i zacznij analizować swój biznes.